Najčešća pitanja:

Da li vršite zastupanje pred svim sudovima u Srbiji?

Tako je. Pred svim sudovima opšte i posebne nadležnosti, kao i pred svim državnim organima Republike Srbije. Sudovi opšte nadležnosti jesu osnovni, viši i apelacioni sudovi, kao i Vrhovni kasacioni sud. Sudovi posebne nadležnosti su Upravni sud, privredni sudovi, Privredni apelacioni sud, prekršajni sudovi i Prekršajni apelacioni sud. Ovoj listi dodali bismo i Ustavni sud, različite arbitražne organe, Sud časti, Zavod za intelektualnu svojinu, Republički geodetski zavod i sve druge državne organe u zemlji pred kojima se vode najrazličitiji postupci za priznanje i ostvarivanje određenih prava.

Koliko prosečno traje sudski postupak?

Vrlo nezahvalno je prognozirati. Zavisi od vrste sudskog postupka, složenosti, načina procesnog upravljanja i mnogih drugih faktora. Npr. postupak za razvod braka može biti pravosnažno okončan u roku od 3 meseca, dok se na prvostepenu presudu u pojedinim postupcima čeka i po nekoliko godina. Takođe, jedan od bitnih faktora koji utiče na brzinu i način vođenja postupka jeste stručnost i angažovanost samog advokata, kao i njegova želja da postupa u najboljem interesu svog klijenta.

Da li postoji mogućnost oslobađanja od plaćanja sudskih taksi?

Zakonom o parničnom postupku predviđeno je da će sud osloboditi od plaćanja troškova postupka stranku koja prema svom opštem imovinskom stanju nije u mogućnosti da snosi ove troškove.

Parnični troškovi su izdaci učinjeni u toku ili povodom postupka, a tu spadaju sudske takse i troškovi dokaznog postupka, troškovi zastupnika, tj punomoćnika, stranaka i ostalih učesnika u postupku. Pored potupnog oslobođenja Zakon o parničnom postupku poznaje i delimično koje se odnosi samo na oslobođenje od plaćanja sudskih taksi.

Da li je moguće tužiti državu, grad, ili opštinu?

Da, moguće je tužiti državu, grad, opštinu, ili neki drugi državni organ i to u svim slučajevima kada su propustili nešto da preduzmu što je bilo u njihovoj zakonskoj nadležnosti, ili kada su povredili neko pravo građanina. Takođe, moguće je tužiti državne organe i kada u zakonski predviđenom roku ne odgovore na zahtev građana i to bi u praksi predstavljalo tužbu zbog ,,ćutanja uprave”.

Šta se očekuje od mene kao Vašeg klijenta?

Nekoliko stvari svakako jesu preduslov za kvalitetnu saradnju i maksimalni uspeh u postupku koji vodimo u Vaše ime i za Vaš račun. Pre svega neophodno je da nam sa punim poverenjem predočite sve okolnosti vezane za Vašu pravnu situaciju kako bismo pravilno i blagovremeno procenili naredne korake koji vode do uspeha koji želite postići.